Malé velké Irsko

14.06.2024


Irsko je výjimečná země. A pro nás, pro Čechy, kteří jsme nejspíš ve skutečnosti více Keltové než Slované, něco jako ztracená pravlast. Musím se přiznat, že jsem vždycky byl tak trochu keltomaniak. A nejsem v tom sám. S podobným názorem jsem se setkal u řady lidí – ať už osobně nebo prostřednictvím médií všech druhů. Do určité míry to asi může být něco jako módní záležitost, ale jsem přesvědčený, že to všechno má reálný podklad. V dobách před známou historií obývala velkou část Evropy civilizace lidí, které často souhrnně zjednodušeně označujeme za Kelty a Prakelty (ti jsou považováni za tvůrce megalitů – menhirů, kamenných kruhů atd.). Civilizace, která fungovala na zcela jiném principu než ta naše. Víme toho o ní málo, a přesto je nám blízká. Dokonce podle různých studií naše klasické pohádky pochází právě z této doby.


Pak se Evropou přehnaly hordy různých barbarů, kteří tuto starou civilizaci rozvrátily. Následně se barbaři snažili trochu se zkultivovat – na principech křesťanství a s Římskou říší (kterou dokázali také rozvrátit) jako vzorem. Hodně zjednodušeně řečeno. A výsledkem je dnešní Evropa. Přesto i po tak dlouhé době pociťuje řada lidí, kteří jsou částečnými potomky této civilizace (velká část střední a západní Evropy), těžko vysvětlitelnou nostalgii. Oblastí, kde se z této – můžeme pracovně říkat "keltské" civilizace – dochovalo nejvíce, jsou Britské ostrovy a nejvíce asi Wales a právě Irsko. Irská hudba, irské puby, irské hrady, irská krajina, irské příběhy, irská povaha, irská mytologie, a dokonce i fyzický vzhled (nebo možná výraz) řady místních lidí – to všechno ve mně (a určitě nejen ve mně) vyvolává pocit něčeho důvěrně známého. Irsko je jediný, převážně, keltský stát, který dnes existuje. Poslední výspa keltské civilizace poté, co ji z Evropy vytlačili barbaři. O to zvláštnější je v této souvislosti fenomén irské emigrace. Země, která má v současnosti jen asi 5 milionů obyvatel, svojí emigrací vyslala do světa obrovský počet lidí. Dnes podle odhadů žije v zahraničí až 80 milionů lidí s irskými kořeny – z velké části ve stále nejmocnější zemi světa – v USA. Jako by se Keltové nechtěli nechat vyřadit ze hry.


Ale i když si odmyslíme všechny tyto pocity a dohady, které se jen těžko dokazují, Irsko je prostě krásná, zajímavá a magická země. Krásná krajina, úžasné památky, úžasná kultura, úžasné puby a milí lidé. Ale pokud přece jen máte chuť objevovat své dávné kořeny, v Irsku je toho na objevování stále hodně. Vzpomínám si třeba, že když jsem navštívil slavnou megalitickou stavbu Newgrange, která je skoro tak slavná jako anglické Stonehenge, a je vybavena veškerou turistickou infrastrukturou, jako je moderní visitor centre s restauracemi, shuttle busy atd., všiml jsem si, že v jeho okolí leží desítky (možná 30 – 40) zvláštních kopečků. Ptal jsem se na to průvodkyně a ta mi řekla, že to jsou podle všeho úplně stejné stavby, jako slavné Newgrange, jen je ještě nikdo nevykopal.
Měli byste zájem, abychom vám zařídili dovolenou v Irsku nebo v jiné zemi? Kontaktujte nás prostřednictvím následujícího formuláře: