Írán


V historii sice neexistuje kdyby, ale přesto … Pokusíme se to pravidlo na chvilku porušit: kdyby se v 70. letech 20. století politické události v Íránu vyvinuly jen malinko jinak – možná stačilo jen trochu více štěstí – mohla být tato země úplně jinde, než je dnes. Mohla to být významná, sebevědomá mocnost Středního Východu, bohatá a relativně vyspělá (možná vyspělejší než Turecko, které na tom dnes není vůbec špatně). Z Evropy by se tam jezdilo úplně běžně – asi tak, jako Evropané dnes cestují do Turecka nebo Dubaje. Působivé historické památky a přírodní krásy, které tato země nabízí, by lidé u nás běžně znali ze svých dovolených a to, že příslušníci tohoto starého kulturního národa - ˇIránci nebo také Peršané – patří mezi nejpřátelštější národy, by věděl každý. Situace se ale vyvinula jinak, a tak dnes cesta do Íránu připadá hodně lidem jako šílené dobrodružství. Je to omyl. Dobrodružství to je, ale určitě ne šílené. Vydejte se tam s námi.Den 1 :  Let z Evropy do Teheránu, ubytování

Den 2 – 3 : Prohlídka Teheránu. Teherán je hlavní město Íránu a pulzující metropole s bohatou historií a kulturou. Mezi hlavní atrakce patří mimo jiné Golestan Palace, bazar Tajrish, Národní muzeum Íránu, televizní věž Milad Tower a bazar Grand Bazaar. Ideálním způsobem přepravy po Teheránu je jízda metrem. Metro v Teheránu je velmi hezké, kvalitní a čisté a poslouží také jako výborný nástroj pro orientaci ve městě, v němž se jinak naprosto zorientovat nedá :o)

Den 4 : Cesta autobusem do města Kashan. Ubytování a prohlídka města. Kashan je malebné město s bohatou historií a architekturou. Mezi nejzajímavější místa patří Fin Garden, Tabatabei House, Ameri House, Sultan Amir Ahmad Bathhouse a mešita Agha Bozorg.

Den 5 : Přesun autobusem do Isfahanu. Ubytování a prohlídka Isfahanu. Isfahan je známý pro své impozantní mešity, paláce a náměstí, které patří k nejkrásnějším na světě. Mezi hlavní atrakce patří Imam Square, Mešita Sheikh Lotfollah, Mešita Imam, Chehel Sotoun Palace a historický most Si-o-se-pol.

Den 6 : Cesta autobusem do města Širaz. Ubytování, odpočinek.

Den 7: Prohlídka města Širaz. Širaz je známý pro svou krásnou architekturu a kulturní památky. Mezi nejzajímavější místa patří Eram Garden, Mešita Nasir al- Molk, Hrobka Hafeze, Hrobka Sa'diho a Citadela Karim Khan. Výlet k ruinám staroperské metropole Persepolis.

cestovani-Iran
cestovani-Iran


Den 8 – Den 9 : Cesta pronajatým autem do horského údolí Bavanat – krásná příroda a tradiční íránský venkovský život. Je zde krásná krajina v provincii Fars, která je ideální pro trekking a poznávání tradičního života nomádů. Trek.

Den 10 – Den 13 : Cesta na ostrov Qeshm z Širazu pronajatým autem, pobyt na ostrově Qeshm, který je největším ostrovem v Perském zálivu a nabízí úžasné přírodní krásy, jako jsou mangrovové lesy, skalní útvary a pláže. Mezi hlavní atrakce patří kaňon Chahkooh, Hara Marine Forests, údlí Stars Valley a jeskyně Kharbas Caves

Den 14 – Den 15 : Cesta do města Kermán, ubytování a prohlídka města s okolím. Kerman je starobylé město obklopené pouští a je známé svými historickými památkami a tradičními řemesly. Mezi nejzajímavější místa patří Arg-e Bam (Bam Citadel), Ganjali Khan Complex, Jabalieh Dome, Rayen Castle a bazar Vakil.

dovolena-Iran
dovolena-Iran


Den 16 : Cesta do jednoho z nejpůvabnějších íránských měst – Yazd. Yazd je starobylé město s fascinující architekturou a tradičním životním stylem. Mezi nejzajímavější místa patří Jameh Mosque of Yazd, Zoroastrian Fire Temple, Tower of Silence, Yazd Water Museum a historická část města s úzkými uličkam.

Den 17 : Zpáteční cesta autobusem nebo vlakem do Teheránu.

Den 18 : Poslední den v Teheránu. Odlet do Evropy.


Tento itinerář individuálního cestování po Íránu je jeden z možných. Rádi vám připravíme jinou, podrobnou variantu. Na jejím základě vám kompletně naplánujeme, zorganizujeme a zajistíme celou individuální dovolenou.


Láká vás taková dovolená? Nebo se třeba jen chcete něco nezávazně zeptat? Kontaktujte nás prostřednictvím následujícího formuláře: