Individuální dovolená v Evropě

(řekněte nám, kam chcete jet, na jak dlouho, co tam chcete vidět a zažít a my vám vymyslíme, naplánujeme a zajistíme skvělou dovolenou - nebo si můžete vybrat z připravených balíčků)

"Tož to jsem viděl na vlastní oči, jak se dělá Holandsko. Je to jako s jejich městy: vezme se kus moře, ohradí se a vypumpuje se; i zůstane dno, na něž pořádný kus Evropy dodává řekami své nejlepší bahno a moře jemný písek, Holanďan to vysuší a zaseje na to trávu, krávy ji spasou, Holanďan je podojí a udělá z toho sýr, který v Goudě nebo Alkmaaru prodá do Anglie."
Karel Čapek, Obrázky z Holandska

BALKÁNEM BEZE SPĚCHU
BALKÁNEM BEZE SPĚCHU

Na území Balkánu se v současné době nachází 8 států: Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie, Srbsko, Kosovo, Černá Hora, Bulharsko, Albánie, Řecko a evropská část Turecka. Všechny tyto země byly po významnou část své historie součástí Osmanské (Turecké) říše a po další významnou část historie součástí Evropy. Mísením obou vlivů se zde vytvořil unikátní prostor se svéráznou kulturou, životním stylem, gastronomií, architekturou … a vůbec vším.

Přes 20 000 hradů a zámků, zábavní park v bavorských filmových studiích (podobný filmovým studiím Universal v USA), muzeum středověké kriminality, ostrov Langeoog s nádhernými plážemi, nejužší uličku na světě (ve městě Reutlingen, která je v nejužším místě široká jen 31 cm), hřbitov tanků z 2. světové války, 5000 druhů piv, 300 druhů chleba a 1000 druhů uzenin a klobásu si můžete dát třeba v jedné obyčejné restauraci v Řezně, kde se klobásy podávají už od roku 1146 – to vše najdete v Německu.

Kdybychom použili hitparádové terminologie, tak by se, co se týče cestování po Evropě, dalo Rumunsko označit za skokana desetiletí. Ještě na přelomu tisíciletí mělo Rumunsko pověst rozvrácené země, kam jezdili pouze milovníci divokých hor. Dnes je vše jinak. Díky výraznému ekonomickému vzestupu se stala z Rumunska normální evropská země a stále více návštěvníků ze zahraničí s překvapením zjišťuje, že patří možná mezi to nejzajímavější, co v Evropě máme.

Kde mají dobré a levné Fish and Chips … a kde Churros Con Chocolate … ve kterém stánku dělají správné curry wursty … a nebo i jen obyčejné Leberkäse mit Brötchen. Nemyslíme tím různé trendy food trucky, kde jde především o hvězdičky a za jídlo tam zaplatíte jako ve středně drahé restauraci. Zkrátka místa, kde se chutně a levně najíte.

LOW-COST EVROPA
LOW-COST EVROPA

Pro milovníky překvapení. Podle aktuální cenové nabídky – dovolená někde v Evropě – aby byla dobrá a levná. Mohli bychom tomu říkat také dovolená v akci.

ALBÁNIE
ALBÁNIE

Když vyhledáváte cestovatelské informace o Albánii, bude se vám často zobrazovat označení "hidden European gem", tedy něco jako země, která je v Evropě ukrytým pokladem, o kterém nikdo neví. A je to tak. Žádná země v Evropě nebyla tak dlouho izolovaná. Albánie byla až do roku 1990 opravdový konec světa, a ještě spoustu let poté to tam bylo takové problematické. Dnes je Albánie normálně fungující země s krásnou přírodou, mořem, památkami a originální kulturou. Pospěšte si, než na to přijdou úplně všichni.

NEJKRÁSNĚJŠÍ HRADY ZÁPADNÍ EVROPY
NEJKRÁSNĚJŠÍ HRADY ZÁPADNÍ EVROPY

Německo a Rakousko je stejná kulturní oblast jako my, takže tam mají hrady podobné jako u nás … belgické hrady se podobají francouzským a ty se dále směrem na jih postupně mění na styl typu známého hradu Carcassone. A u hradů na britských ostrovech nám dojde, kde se inspirovala většina dětských obrázkových knížek o středověku a hradech.

ITÁLIE OFF-THE BEATEN TRACK
ITÁLIE OFF-THE BEATEN TRACK

V Itálii je to zajímavé snad úplně všude. Jen těžko tam najdete fádní a nudná místa. Dovolená "off the beaten track", tedy dovolená po místech, kam mnoho lidí nejezdí a která většina turistů nezná, bude v Itálii stejně fascinující jako dovolená na trase Benátky – San Marino – Řím – Neapol.