Když se vám chce spát

27.05.2024Ještě třeba před 15 lety bylo hledání dobrého ubytování docela dobrodružné. Existovaly sice už různé ubytovací servery s možností rezervace a s hodnoceními, ale jejich kvalita byla různá. Vymykal se web Tripadvisor.com, který byl (ten minulý čas je důležitý) naprosto suprový – hodnocení tam byla v naprosté většině pravdivá (nápad, že provozovatel požádá pár svých kamarádů, aby do hodnocení nasekali "důvěryhodné" hlášky typu "Za mě palec nahoru" nebo "Super" se ve velkém rozvinul až později). Takže Tripadvisor byl báječný, ale chyběl mu rezervační systém a nabídka tam byla sice velká, ale přece jen trochu omezená.


Pokud se přesuneme do minulosti ještě o dalších 10 let – tedy do doby kolem roku 2000, bylo všechno ještě výrazněji jiné. Internet byla v té době dobrý tak k přečtení zpráv a odeslání e-mailu. Cestovatelskou biblí (nebo spíš cestovatelskými biblemi – podle jednotlivých zemí) byly průvodce australské společnosti Lonely Planet. Byly – no prostě boží (podobně jako u Tripadvisoru, i zde je důležitý minulý čas). V každém průvodci bylo u každého místa doporučeno několik ověřených hotelů, hotýlků, penzionů, kempů atd. – které byly rozděleny do tří cenových kategorií. Pokud jste měli alespoň trochu aktuálního průvodce, sedělo to a při výběru ubytování jste se tím mohli bez obav řídit. Zajímavým prvkem té doby bylo to, že velká část ubytovacích zařízení nikde uvedena nebyla, takže jste prostě šli, viděli hotel a zkusili to. Mělo to i jednu velkou výhodu – obzvláště, pokud jste dorazili trochu později a hotel nebyl plný, dala se usmlouvat zajímavá sleva.


A teď zpátky do současnosti, které už pár let vládne booking.com, který je – proč to nepřiznat – také boží (jako dříve Tripadvisor a předtím Lonely Planet). Samozřejmě na mnohem vyšší technologické úrovni. Dokud se nepokazí nebo dokud ho něco nenahradí. Snaží se o to třeba Airbnb, ale podle mého skromného názoru na to nemá. Booking.com je dokonalý ubytovací supermarket, kde naleznete ubytování i v té poslední díře někde v Africe. Informace obsáhlé, hodnocení spolehlivá, ceny dobré – vše funguje tak, jak má. Kdo je na Bookingu (a že tam je skoro každý), dává si pozor, aby tam zůstal, takže poctivost zaručena. Jednoduše holandská kvalita, vynalézavost a preciznost. Takže žádné nedostatky? No přece jen. Už si neužijete to vzrušující hledání toho nejúžasnějšího hotelu, se kterým se pak budete chlubit. A … na to, že byste vstoupili do hotelu a vyjednali slevu, na to můžete také většinou zapomenout.                                          Máte nějaké otázky? Kontaktujte nás prostřednictvím následujícího formuláře: