Jiný kraj, jiný mrav

01.05.2024


To, že je to v cizích zemích jiné, je jedna z věcí, které jsou na cestování nejzajímavější. Bohužel nebo naštěstí nakonec zjistíte, jak strašně jsou si lidé všude podobní. Vzpomínám si, že když jsem několik měsíců cestoval po jihovýchodní Asii, přestával jsem místní lidi vnímat jako "šikmooké". Prostě v paměti se mi vybavovali tak nějak evropsky. Musím říct, že by mě lákalo cestování na jiné planety, kde by to bylo opravdu jiné - třeba ve stylu Hvězdných válek a nebo ještě zvláštnější. To ale minimálně v nejbližších desetiletích určitě nehrozí, tak se budeme muset spokojit se zvláštními zvyky lidí na různých místech Země.


Tak kde začít - třeba Číňané kolem sebe plivou na veřejnosti a přijde jim to celkem v pořádku. Ani smrkání na zem není považováno za nic nevhodného. Čínské úřady se snaží o osvětu, ale zatím pouze s omezeným úspěchem. Je ale třeba říct, že v tom Číňani nejsou sami. Kousek dál - v Barmě (Myanmar) - plivou lidé také o sto šest a je to horší tím, že přitom žvýkají slabou drogu - betel, který zbarvuje sliny do červena, takže to vypadá, jako by všichni plivali krev. A když jsme u hygienických návyků, musím říct, že mě velice "zaujalo", když při cestování po Ekvádoru v poměrně luxusním autobusu stevardka poté, co lidem rozdala nápoj v plastovém kelímku a lidé nápoj vypili, kelímky od všech posbírala, vložila do igelitové tašky - a tu celou vyhodila za jízdy z okna.


Druhým extrémem je jiný stát jihovýchodní Asie - Singapur, kde tři čtvrtiny populace tvoří právě etničtí Číňané. Nejspíš se tam chtěli čínským zlozvykům důkladně vyhnout, a proto tam pro jistotu preventivně zakázali téměř všechno - a to pod vysokými pokutami. Vysoká pokuta vás čeká, když odhodíte nedopalek nebo žvýkačku (žvýkačky tam jsou ostatně zakázané). Ale to zdaleka není vše. Pokud se zapomenete a vběhnete do metra se sendvičem v ruce, připravte si asi 360 amerických dolarů. A podobnou částku zaplatíte, pokud do metra přijdete s pejskem nebo jiným zvířetem. Mastná pokuta vás čeká i tehdy, když do městské hromadné dopravy vstoupíte s velmi chutným, ale velmi páchnoucím ovocem - durianem. Je navíc třeba podotknout, že městskou hromadnou dopravou jezdí v Singapuru skoro všichni. Cestování vlastními auty je tam velmi omezené. A pokutu zaplatíte dokonce i tehdy, když zapomenete na WC spláchnout. Singapurská vláda ve snaze o vytvoření dokonalé země vytvořila tak přísný a nepřehledný systém zákazů, že se v něm vyzná jen málokdo. Upřímně řečeno, kdybych si musel vybrat - tak radši ty plivající Číňany.