Cestování v pravěku III

30.09.2023

Když jsme v červenci 1990 vyrazili na dovolenou do Itálie s cílem ji procestovat, nezbylo nám, než ji procestovat autostopem. Bylo to nouzové řešení, ale, jak už to v životě bývá, někdy se z nouzového řešení vyklube revoluční postup. Cestování autostopem po Itálii bylo naprosto úžasné a po všech stránkách zajímavější než standardní postupy (auto, hromadná doprava) - které byly pro nás v té době finanční nedostupné - a plné zážitků.

Stačilo jen malinko, použijme oblíbené klišé - vystoupit z komfortní zóny. Stačilo si stoupnout na kraj silnice se zdviženým palcem a za chvíli jsme seděli v autě do požadované destinace. Ta auta byla různá - od skromných mini autíček až po nejluxusnější vozy. Cesta probíhala většinou za zábavné konverzace s řidičem. Řidiči, kteří berou stopaře, jsou většinou komunikativní. V lepším případě anglicky, ale většinou "italsky". To znamená, že řidič mluvil italsky a my kombinací pár italských slov, pár mezinárodních slov a velkého množství posunků. Přesto to ale neuvěřitelné fungovalo. Součástí jízdy bylo v 95% případů pozvání na něco - minimálně třeba kávu a zmrzlinu. Pokud byl večer, končilo to často pozváním domů, do rodiny řidiče, kde většinou probíhaly neuvěřitelné hody ve stylu italské kuchyně, že jsme si na lančmíty ani nevzpomněli.

Je třeba říct, že takto to fungovalo v Itálii (při cestování v zemích studených čumáků na sever od Alp to taková sláva nebyla) a při cestování v páru - tedy s dívkou. Italští muži jsou totiž velcí milovníci žen a i v situaci, kdy nemohou očekávat žádné ... dejme tomu sblížení - třeba proto, že ta dívka cestuje s chlapcem, jsou velmi galantní a velkorysí. A konečně, vůbec nevím, jestli by to takto probíhalo ještě dnes. Pokud by to někdo ze čtenářů vyzkoušel a napsal nám, rádi zveřejníme.

Nakonec jsme tímto stylem procestovali během měsíce celou Itálii - po Římu následovala Neapol, Pompeje, Sicílie ... Setkávání na "hlavním náměstí" fungovalo - vždy se nás tam sešlo všech osm. Cesta byla plná nejrůznějších zážitků - a pak vstoupila do říše legend.