Bezpečné nebo nebezpečné

19.05.2024


Život je plný rizik – to platí i pro cestování. Ale ve skutečnosti je cestováním mnohem bezpečnější, než to vypadá z médií. To, co čteme nebo vidíme v médiích různého typu, nás ovlivňuje víc, než si myslíme. A v médiích se většinou píše, že svět je nebezpečný. Funguje to jednoduše. Každý, kdo vytváří obsah médií, potřebuje pozornost – jinak jeho médium skončí. A nejlépe se vyvolá pozornost šokem. Je to asi smutné, ale článek o tom, jak si lidé žijí svůj víceméně spokojený život, čtenáře nezaujme. Článek o brutální vraždě ano.


Na světe se ročně odhadem stane přibližně půl milionu vražd – příšerný masakr, co? Z toho plyne jediné – nejlepší bude zůstat doma pod peřinou, maximálně v obýváku a sledovat všechno jen zdálí. Podívejme se na to z jiného úhlu. V době, kdy vzniká tento článek, žije na světě 8,1 miliardy lidí. Průměrná "šance" obyvatele Země, že bude zavražděn se pohybuje v rozmezí 1: 15 000 až 1: 20 000. Naproti tomu "šance", že člověk onemocní rakovinou se – v Evropě - pohybuje velmi zhruba v rozmezí 1:100 až 1:200. Už to je obrovský rozdíl. Skutečná situace je však ještě o úroveň jinde. Podle různých odhadů je asi jen 10 % vražd způsobeno cizími lidmi (většina násilných trestných činů má rodinné pozadí, případně se děje mezi známými). K tomu musíme přidat fakt, že například v Latinské Americe, na kterou připadá velká část světových vražd, se to z velké části týká kriminality v rámci organizovaného zločinu – vyřizování účtů mezi drogovými kartely a podobně. To se obvykle děje v místech a čtvrtích, před kterými jsou turisté a cestovatelé všemožně varováni a nikdo normální se tam neodváží. Stručně řečeno, život s cestováním v podstatě není nebezpečnější než život bez něj.


Přesto. Aby vaše dovolená byla co nejbezpečnější, určitě dodržujte pár zásad – nepotřebujete k tomu žádné rady od experta. Stačí se řídit zdravým rozumem.


 ZÁSADA 1 – Neprovokujte zbytečně potenciální zloděje – obzvláště v chudých zemích nechoďte zbytečně ověšeni šperky, ani jinými drahými věcmi (jako jsou třeba superdrahé značkové kabelky)

ZÁSADA 2Neprovokujte zbytečně potenciální násilníky – rada pro ženy a dívky. V řadě zemí světa je vztah mužů k ženám jiný než v Evropě a výrazně vyzývavé oblečení (nebo spíš neoblečení) mohou někteří místní chápat jako výzvu k sexu. Ostatně, když je někde člověk jako host, je asi dobrý nápad přizpůsobit své oblečení místním zvykům.

ZÁSADA 3 – Když se vám někdo nelíbí, rychle od něj pryč. Pokud se vám instinktivně někdo nezdá, jděte prostě od něj co nejrychleji pryč. Nijak svůj pocit neanalyzujte a nezkoumejte, ani se s tím člověkem nesnažte bavit.

ZÁSADA 4 – Neopíjejte se (o drogách nemluvě)

ZÁSADA 5 – Nechoďte na nebezpečná místa (obzvláště po setmění)

ZÁSADA 5 – Nechovejte se arogantně, nafoukaně, nadřazeně ... jednak je to hnusné, protože některé věci se prostě nedělají ... a potom – potenciální útočník nebo zloděj je většinou také člověk a spíše si vybere někoho, kdo si to podle něj "zaslouží" a dobrého člověka nechá být.Máte nějaké otázky? Kontaktujte nás prostřednictvím následujícího formuláře: