Co když bylo všechno jinak?
Vždycky mě vášnivě zajímala historie. Můj zájem šel tak daleko, že jsem se na základní škole umístil v celonárodní rozsáhlé historické soutěži na jednom z prvních míst. To nepíšu proto, abych si "honil triko", ale protože to je důležité pro tento článek. Stejně tak důležité je to, že jsem vždycky respektoval vědecké postupy s tím, že každou teorii je třeba doložit objektivními důkazy. Hodně mě zajímaly dávné civilizace - zjednodušeně to, co bylo před naší - křesťanskou civilizací - Římská říše, antické Řecko a dál do více do minulosti a prehistorie.

Čím více jsem šel do hloubky, tím bylo jasnější, že spousta věcí nesedí. Čím starší civilizace, tím více jsou fakta nahrazována hypotézami – ovšem bohužel s tím, že se nedozvíte, že to jsou hypotézy. Tytoc hypotézy a teorie se často tváří jako skutečnost a jde to až tak daleko, že spousta hypotéz se stává pevnou a nezpochybnitelnou součástí školních osnov. Přitom by stačilo říct – "nevíme". "Nevíme" – místo toho, aby všechno neznámé bylo označováno jako "kultovní místo" nebo "náboženský předmět".
Kvůli tomuto nesouladu mě už v dětství zaujaly knížky takových autorů, jako byl český spisovatel Ludvík Souček nebo slavný Erich von Däniken. Ti ve svých knížkách poukazovali na zajímavé stavby, nálezy, mýty atd. po celém světě, podle kterých to vypadá, že teorie o lovcích, kteří se přibližně před 10 000 lety dali na zemědělství a postupně se ze slaměných chýší propracovali na pyramidy, mají velké mezery. Spíš to vypadalo, že vyspělé civilizace na Zemi byly mnohem, mnohem dávněji … a byly mnohem, mnohem vyspělejší, než si myslíme. Tito autoři sice také nepředkládali nezpochybnitelné důkazy, ale jako spisovatelé na to, na rozdíl od vědců, měli nárok. V posledních desetiletích se tomuto tématu začalo věnovat hodně lidí a zajímavých autorů je opravdu mnoho. Podle mě je v současné době naprostou špičkou britský vědec a spisovatel Graham Hancock.

Zároveň začaly přibývat nezpochybnitelné nálezy, které dosavadní pohled na naší dávnou minulost pomalu drolí na kousky. Jedním z nejzásadnějších objevů jsou rozsáhlé objevy v tureckém Göbekli Tepe, kde probíhají archeologické výzkumy od 90. let. Vykopané architektonicky a umělecky vyspělé stavby a monumenty jsou staré minimálně 11 600 let – teoreticky by vůbec neměly existovat, protože podle našich školních osnov by drbani žijící v té době neměli být vůbec schopni něco takového postavit. Nejlepší na tom ovšem je, že k těmto závěrům nedospěl ani Erich von Däniken, ani nikdo podobný, ale samotní mainstreamoví archeologové – důkazy jsou jednoznačně nevyvratitelné.
Göbekli Tepe je ale jen jeden příklad. Míst s úžasnými nálezy je po celém světě spousta. Žijeme ve fascinující době, kdy se mimo jiné zásadně mění naše znalosti o tom, kdo jsme a kde jsme se tady vzali.
Máme pro vás zcela speciální nabídku, kterou na trhu jen tak nenajdete. Zajistíme vám individuální dovolenou nebo spíše expedici po místech, kde uvidíte věci, které vás donutí přemýšlet o tom, zda to všechno nebylo úplně jinak. Napište nám a společně ji naplánujeme Vám na míru a všechno do posledního detailu zajistíme.