Jak na exotické jídlo

08.05.2024

5 ZÁSAD, KTERÉ VÁM POMOHOU (VE ZDRAVÍ) OCHUTNAT EXOTICKÉ SPECIALITY


Během cestování po Peru jsem jel dálkovým autobusem do Cuzca a cesta trvala dost dlouho. Při tak dlouhé cestě si člověk začne i trochu víc všímat spolucestujících. Zaujal mě jeden – podle všeho – evropský pár, který se mnou cestoval celou tu dlouhou dobu. Na různých zastávkách, jak je v Peru zvykem, nastupovali prodejci různých lákavých pokrmů a nabízeli je cestujícím. Oni však pokaždé odolali a celou dobu se živili jen toastovým chlebem a vakuově baleným sýrem ze supermarketu.


Nejspíše tím opravdu snížili riziko střevních problémů (mimochodem, nejvíce snížíte riziko, že vás při cestování nepotká nic nepříjemného, tím, že zůstanete doma :o) ), ale zároveň se připravili o spoustu zážitků, protože když jste v cizí zemi, měli byste ji poznávat všemi smysly – a tedy i chutí. Máme pro vás dobrou zprávu: když budete cestovat do exotických zemí, exotické pochoutky si rozhodně nemusíte nechat ujít. A – možná překvapivě – ani kvůli tomu nemusíte chodit do drahých "ověřených" restaurací, ale můžete zůstat u starého dobrého "street foodu". Stačí, když budete dodržovat pár poměrně logických zásad.


ZÁSADA 1 – VODA, VODA A ZASE VODA

Velká část infekčních chorob se přenáší vodou. A ve spoustě zemí – řekněme mimo náš civilizační okruh (tj. mimo Evropu, Severní Ameriku, Austrálii a některé další země, jako je třeba Japonsko a Jižní Korea) – se na kvalitu vody z vodovodu nedá příliš spoléhat. A proto tam pijte pouze kupovanou balenou vodu, a dokonce ji používejte i na čištění zubů. Nechte si zajít chuť na všechno, co mohlo přijít do styku s nepřevařenou vodou z vodovodu – nejezte v restauracích a na ulici saláty a ovoce, které se nedá loupat (můžete ho jíst, ale musíte si ho po koupení opláchnout čím jiným než balenou vodou z láhve. Vyhněte se i jiným pokrmům a nápojům, kde by mohla být nepřevařená voda neznámého původu – jako jsou třeba různé koktejly s ledem. Toto doporučení dodržujte i v lepších restauracích.


ZÁSADA 2 – ŽÁDNÉ SYROVÉ VĚCI ŽIVOČIŠNÉHO PŮVODU

Samozřejmě kromě průmyslově vakuovaných výrobků z obchodu, které si sami otevřete. Žádná majonéza, tatarské bifteky a podobné pochoutky – ty si dejte až doma. Opět tato zásada platí i pro lepší restaurace, různé mezinárodní řetězce a tak podobně. Jeden můj kamarád strávil v Indii pár zajímavých dní v hotelovém pokoji, v "doplazové" vzdálenosti od WC poté, co se navečeřel v McDonalds v domnění, že tam to je naprosto v pořádku. Nebylo.


ZÁSADA 3 – JEZTE TAM, KDE JÍ HODNĚ MÍSTNÍCH

Když se řídíte vkusem místních, máte v podstatě vyhráno. I vyvařovny na trhu, které vypadají čistě, ideálně je provozuje žena (to není podmínka, ale maminky jsou díky zkušenostem s péčí o děti většinou čistotnější, než různí chlapíci – i když to neznamená, že byste se jídel od mužských kuchařů měli bát) a hlavně – je tam narváno - jsou hodně vysokou zárukou kvality.


ZÁSADA 4 – POKUD MOŽNO JEZTE TAM, KDE VIDÍTE, JAK SE JÍDLO PŘIPRAVUJE

Tato zásada jednoznačně hovoří ve prospěch "street foodu", kde zřetelně vidíte, co kuchař do jídla přidává. Street food tak může být často mnohem bezpečnější než drahé restaurace, kde do kuchyně nevidíte.

a konečně:

ZÁSADA 5 – ČISTOTA – PŮL ZDRAVÍ

Jednoduše dodržujte starý dobrý zvyk a před jídlem si umyjte ruce :o)



Máte nějaké další otázky? Kontaktujte nás prostřednictvím následujícího formuláře: